Bilgi Merkezi

Hangi Domain Uzantısını Seçmeliyim?

Dünyada kullanımı en yaygın olan Domain uzantıları sırası ile .com, .net ve .org olarak sıralanabilir. Ancak tescil ettirmek istediğiniz Domain için sadece ".com" uzantısı tescil ettirmeniz ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz isimleri tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, sadece karegen.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası karegen.net, bir diğer kullanıcı ise karegen.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle .com, .net, .org,vb.. gibi TLD’ ler "ilk gelen alır" kuralı ile tescil edildiğinden, bu Domainler üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır.  Karegen.com da aynı Domain kaydını gerçekleştirmeye çalışan iki kullanıcımızdan, Registrant tarafından ilk onay alan kullanıcımız "ilk gelen alır" kuralı gereği Domainin hak sahibi olur.

Dolayısı ile bir Domaini tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com, firmaniz.net, firmaniz.org, firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir.

“.com” Domaininin müsait olmadığı durumlarda com.tr, info.tr, biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilir.

İlgili Makaleler